Бесіди для дітей

Гігієна школяра

Мета: вчити дітей правильно ходити, сидіти, писати, стежити за поставою. Розвивати бажання бути здоровими і гарними. Виховувати бажання все робити правильно.
Матеріали: малюнки.
Учитель. Краса завжди зачаровує, дивує, привертає увагу. Ви не раз бачили показ високої моди, коли на подіум виходять гарні, стрункі юнаки і дівчата, а також маленькі хлопчики і дівчатка і демонструють взірці одягу. Що їх об’єднує? Усіх їх обєднує те, що вони мають гарну поставу, легку ходу, струнку фігуру. Кожному приємно дивитися на цих людей і самому хочеться бути таким привабливим, чи не так? А чому б і ні! Кожна людина хоче бути привабливою, гарно ходити, високо тримати голову. А хто ж заважає? Людина сама собі господар, саме від неї залежить, чи матиме вона гарну поставу, легку ходу, чи ходитиме зігнута і, втягнувши голову в плечі, човгатиме ногами. Бо від постави залежить не лише краса, а й здоровя людини. А щоб допомогти дітям вирости здоровими, вчителі у школі, а батьки вдома навчають своїх дітей правильно стояти, сидіти за столом, ходити і працювати. Так-так! Не дивуйтеся! Саме від того, як ви сидите сьогодні за партою, за столом чи на лавочці залежить ваша постава, ота краса, до якої всі дуже прагнуть. Тому вчителі так часто нагадують, щоб учні сиділи рівно, правильно, а під час письма наполегливо пропонують покласти „маленькі мішечки з тягарем” на голову, щоб змусити вас сидіти рівно, тримати спину, вирівняти плечі, підняти голівку, бо краса і здоров’я тісно поєднані між собою. А вчителі і батьки хочуть бачити своїх дітей здоровими, гарними і щасливими. Ось погляньте на ці малюнки! Тут показано, як треба правильно сидіти, а на інших малюнках показані ті діти, котрі нехтують правилами. Порівняйте їхні фігури.
А чому так трапляється, що дитина стає калікою і вже нічого не можна виправити? Вона горбиться, човгає ногами, криво ходить... А все стається не в одну мить, а з часом. Ви ростете і розвиваєтеся, кожна кісточка займає своє положення у тілі, і поки діти маленькі, у них формується скелет, розвиваються мязи. А хребет складається з багатьох хребців, що теж ростуть і розвиваються. Хребет формує поставу і ходу. Якщо він розвивається правильно, то людина виростає струнка, гарна, без дефектів, а коли дитина сидить криво, носить сумку весь час в одній руці, спирається грудьми на парту, то хребці займають неправильне положення, деформуються, а хребет викривляється. Це призводить до того, що людина стає кривобокою. Тоді вона страждає не лише від того, що має негарну поставу, погану ходу, але страждають у неї і внутрішні органи, вона часто хворіє. Ось чому, діти, треба змалку привчатися сидіти правильно, тримати рівно спину, голову не втягувати в плечі, а під час письма не спиратися на парту і не нахилятися до самого столу. Правил цих не так уже й багато, їх варто запамятати і всь час дотримуватися їх, тоді виростете здоровими і гарними.
Хлопчик.   Розкажу вам зараз, діти,
Дуже правила прості.
Як за партою сидіти –
Це потрібно у житті.
Як іде урок читання,
Книжку рівно пркладіть,
Не сидіть, як знак питання,
Гарно плечі розведіть.
Спинку рівною тримайте,
Рук на книжку не кладіть.
Голову не нахиляйте.
Як окличний знак сидіть.

Дівчинка.  Будуть у вас здорові очі,
Швидко будете рости.
Хто здоровим хоче бути –
Вмій здоровя берегти!
Зараз буде малювання.
Дуже любите? Авжеж!
Малювати є бажання,
Але правила є теж.
Сісти треба тут красиво,
Можна й стати за мольберт.
Не як-небудь – косо-криво,
Не складайтесь, як конверт.
Ніг не треба закладати,
Опустіть їх до землі.
Про здоровя треба дбати,
Поки, діточки, малі.

Хлопчик.   На письмі сидіти важко,
Правил тут чимало є.
Хтось зігнувся, бідолашка,
Мало носом не клює.
І забув про все, до речі.
Животом на парту ліг.
І зібгав докупи плечі,
Ще й зсутулився, як міг.
А тим часом все страждає:
Шлунок стиснувся й болить,
Ще й печінка набрякає,
Селезінка аж пищить,
І не бачать добре очі,
Серце дрібно стукотить.
Кожен орган волі хоче,
У здоровї  хоче жить.

Дівчинка.   А тому запамятайте
Дуже правила прості:
Спинку рівною тримайте –
Це потрібно у житті.
Буде гарною постава
І красивою хода.
Будь, дитино, вправна, жвава,
Не спітка тебе біда.
Бережіть здоровя власне,
Поки є на це ще час,
Бо життя у нас прекрасне
І одне ж воно у нас!

Учитель. А хвороба людину не прикрашає. Тому, доки ви малі, вам треба більше рухатися, бігати, стрибати, займатися спортом, розвивати силу і спритність, робити ранкову гімнастику, загартовувати своє тіло. Особливо цьому сприяє плавання, бо у воді людина розпрямляється, тіло її лежить на воді, а кожен мяз працює.
Недаремно народна мудрість каже: „У здоровому тілі – здоровий дух”, „Здоровому все здорово!”, і памятайте пораду: „Бережи одяг, доки новий, а здоровя – доки молодий!” Запамятайте це, діти, і виконуйте все, щоб вирости здоровими і гарними. А правила ці зовсім прості.

Правила
(записані на плакаті)
1.     Сиди за партою рівно, не згинайся.
2.     Не лягай на парту животом під час письма. Між ним і партою повинна проходити рука.
3.     Не горбся під час ходи, держи спину рівною, не втягуй плечі, тримай голову високо.
4.     Не носи портфель весь час в одній руці, краще користуватися ранцем.
5.     Не сутулься, а розправляй плечі.
6.     Займайся фізичними вправами, які посильні для тебе, і посильна фізична праця також не зашкодить.
7.     Щодня роби зарядку, загартовуй своє тіло, корисне і обтирання холодним рушником, але все в міру!
8.     Стеж весь час за тим, як ти сидиш, стоїш, ходиш.

І запамятайте, що життя і здоровя у людини – одне. Бережіть себе, не надавайтеся до поганих звичок. Їх дуже важко, а то й неможливо позбутися.
Ростіть здоровими та гарними!

Дорога до школи


 Мета: ознайомити дітей з тим, як правильно вибрати безпечну дорогу до (зі) школи. Розвивати спостережливість, бережне і уважне ставлення до свого здоровя, вміння вибирати правильну дорогу. Виховувати звичку дотримуватися правил безпечного руху по дорозі до (зі) школи.

Учитель. Дорога до школи веде нас не лише до приміщення, а й до великої країни Знань, до світла, що так необхідне в житті кожної людини, щоб почувати себе повноправним господарем і громадянином, повноцінним членом суспільства. І поки діти малі, вони поспішають до своєї школи на навчання.
Учень. Найкраща у світі – дорога до школи,
            Бо ти у дитинстві прямуєш по ній.
            Її не забудеш ніколи-ніколи,
            Вона, наче сонце, у долі твоїй.
            Вона тебе кличе, як сонечко встане,
            І співом пташиним вітає тебе,
            І радістю щиро на тебе погляне,
            Там небо всміхнеться тобі голубе.
Дорога до школи! У кожного вона своя, така знайома, що із заплющеними очима можеш по ній пройти! Та виявляється, що не завжди вона буває безпечною, оскільки комусь треба переходити проїжджу частину вулиці, комусь – залізничну колію, а ще комусь – іти через кладку, через ліс, перетнути сквер чи парк... А тому існує небезпека, що загрожує твоєму здоровю і життю. Звичайно, по цій дорозі спочатку вас водили батьки, щоб ви її добре вивчили і навчилися вибирати безпечне місце. А згодом ви подорослішали, і батьки вам самим довірили йти нею. Але памятайте, що правила є завжди, на кожній дорозі, і тому треба їх дотримуватися, щоб уникнути небезпеки.
Учитель. А як треба правильно йти, щоб бути завжди у безпеці?
Йдучи до школи чи повертаючись додому, йдіть з друзями або дорослими. Це, по-перше, цікавіше, є з ким поспілкуватись, а по-друге, безпечніше, бо гуртом завжди легше.
Будьте завжди на виду, тобто йдіть такими стежками та дорогами, де ходять люди, оскільки є вірогідність зустрітися з небезпечною людиною чи твариною. І тоді за вас нікому буде заступитися. Ви зустрінетися з бідою сам на сам.
Діти, котрі полюбляють наодинці гуляти в парку, сквері, в лісі чи інших безлюдних місцях, часто ставлять під загрозу своє життя, випробовують свою долю, наражаючи себе на небезпеку. Адже, де є хоч двоє людей, вірогідність небезпеки вдвічі зменшується, тому що в такому випадку легше знайти правильне вирішення або вихід із ситуації. А злочинці ніколи не нападають на групу людей, тому що їм не потрібні свідки. Вони чекають одиноких перехожих, над якими можна поглумитися.
У гурті легше уникнути нападу бродячих тварин, вони теж, як правило, на групу людей не нападають. А тому ніколи не блукайте самі безлюдними доріжками не лише, коли стемніє, а навіть удень, щоб ніхто не образив, не скривдив.
Будьте на виду, щоб покликати на допомогу. А в безлюдному місці, коли над дитиною нависла якась загроза, хто прийде на допомогу, хто заступиться, хто врятує? Хто знатиме, де шукати її?  Мабуть, не один раз комусь з вас, діти, доводилося чути або читати про те, що пропала дитина, її розшукують родичі і міліція, а знайти важко, а то й неможливо з різних причин. Чули ви, можливо, і про те, що викрадають дітей з метою одержання великих гошей за них. А тому будьте дуже пильні і вибирайте дорогу людну і безпечну та завжди ходіть по ній, щоб дорослі члени родини знали, де вас шукати в разі біди. Наприклад, ви перечепились, упали і зламали ногу. В такому випадку рухатися не зможете, а прийти на допомогу нікому, якщо ви звернули зі звичного шляху і пішли навпростець. Ніколи не скорочуйте свій шлях, йдучи навпростець, бо мудрість народна каже: „Хто навпростець мандрує, той удома не ночує”, „ Далеко, та легко, а близько, та слизько”, „Як поїдеш в обїзд, то на обід будеш, а як навпростець, то тільки увечері”, „Навпростець тільки ворони літають”. І це правда. А ви, діти, як гадаєте? От уявіть, що взимку ви пішли навпростець через річку, скорочуючи при цьому свій шлях удвічі, та й провалилися в ополонку, бо не побачили... Хто надасть вам допомогу? Або послизнулись і вивихнули ногу? З такої ситуації дитина сама не вийде, а що їй робити? Тому вибирайте безпечну дорогу, що по ній завжди ходите. І коли вас довго немає, то мама з татом вийдуть назустріч і знайдуть свою дитину та нададуть необхідну допомогу.
А коли назустріч іде собака, а ти один, що ти робитимеш? Є декілька варіантів: вона тебе не чіпає і проходить мирно, то й ти ніколи не зачіпай чужу собаку, бо це може бути досить небезпечно. По-перше, ніколи не дивися собаці пильно в очі, не посміхайся до неї, бо вона подумає, що ти показуєш їй зуби, щоб кинутися на неї, адже собака показує зуби (оскалюється) перед нападом. Так вона демонструє свою силу. Якщо ти дуже насторожений при зустрічі з собакою, то вона це відчуває і першою нападає, тому ніколи не показуй страху, а тим більше – не тікай від неї! Якщо ти бачиш, що собака виявляє агресивність, то треба дати команди, які вона, можливо, розуміє і виконає, - це „Фу!”, „Сидіти!”, „Стояти!”, „Лежати!”. Якщо ж це не допомогло, і собака присідає, щоб стрибнути на тебе, то ти повинен активно захищатися палицею, каменем, грудкою землі чи що трапляється під руки. Якщо є поблизу дерево – можна вилізти на нього, а якщо ні, то захищай горло, голову руками, старайся повернутися до собаки спиною і відбивайся. Коли собака вкусила, то рану треба промити розчином марганцівки, перекисом водню і обовязково звернутися до лікаря, бо в слині, що потрапила в кров, може бути багато хвороботворних мікробів, вірусів, які є дуже небезпечними для людини, а найстрашніша хвороба – це сказ, який передається людині від хворої тварини. Трапляються випадки, коли вона помирає від паралічу.
Особливу загрозу для людини становлять безпритульні собаки, котрі обєднуються в зграї. Вони можуть нападати на людей і загризати їх до смерті, тому ніколи не броди по пустирях та смітниках, де вони, як правило, живуть і своє місце пильно охороняють. Такі собаки дуже злі, голодні і тому агресивні, вони нападають не лише на одиноку людину, а й на кількох, а тим більше на дітей.
Небезпека завжди зростає з настанням темряви. Якщо вам довелось іти ввечері, то вибирайте освітлену дорогу, а краще підїхати транспортом або щоб вас зустріли дорослі члени родини. Життя у кожного одне і не треба ставити його під загрозу. На неосвітлених, безлюдних вулицях можуть збиратися наркомани, пяниці, які часто вимагають грошей, чинять насильство, а дитина не зможе себе захистити.

Памятай!
1. Треба бути завжди на виду, не усамітнюватися навіть тоді, коли дуже хочеться побути наодинці.
2. Завжди вибирай безпечні місця, куди б не йшов. Проаналізуй, де краще йти.
3. Вибирай той шлях, де менше перешкод, де безпечніше.
4. Переходь вулицю на пішохідних переходах, у підземних переходах, на естакадах – це місток для пішоходів над дорогою, а коли встановлений світлофор – на зелене світло для пішоходів, де є відповідні знаки і дорожна розмітка.
5. Ніколи не поспішай, тим самим наражаючи себе на небезпеку. Краще вийди на 15 хвилин раніше, щоб встигнути і мати про запас кілька вільних хвилин на непередбачені ситуації.
6. Не скорочуй шлях, а йди завжди звичною дорогою.
7. Повертаючись увечері додому, йди з друзями або з дорослими, вибирай освітлені місця.
8. Якщо в під’їзді чи у переході тобі зустрілися незнайомі люди, краще зроби вигляд, що ти щось забув і вийди, щоб не наражатися на небезпеку, а сам зайди до знайомих і звідти зателефонуй батькам, щоб тебе зустріли.
9. Якщо ти затримуєшся у друзів, обов’язково повідом про це батьків, а перед тим, як будеш виходити, ще раз зателефонуй, щоб вони тебе зустріли.
10. По дорозі додому чи до школи обовязково зверни увагу і добре запямятай, де знаходяться каналізаційні люки, вони можуть бути відкриті, туди випадково можна впасти, навіть коли є кришка, але неправильно лежить на отворі.
Людина сама творить свою долю, багато залежить від того, який шлях вона обере і як поводитиметься у навколишньому середовищі.

І не забудь!
1. Виходячи з дому, позачиняй усі вікна і двері, кватирки – теж. Це для того, щоб злодії не проникли в хату, щоб сильний порив вітру не побив вікно та не заніс недокурок у квартиру і щоб не виникла пожежа.
2. Перевір, чи замкнув вхідні двері. Люди бувають різні, хтось може скористатися твоєю халатністю.
3. Вимкни всі електроприлади. Ти знаєш, як це небезпечно,коли залишився включеним обігрівач, праска та інші прилади.
4. Перевір газову плиту, чи закриті крани. З газом жартувати не можна, бо від твоєї  байдужості можуть постраждати інші мешканці будинку.
5. Воду також перевір, щоб не капала. Це дорого коштує не лише для твоєї сімї, але й для держави.
І якщо ти все зробив правильно, все перевірив, то можеш спокійно йти знайомою дорогою до школи. Ніколи не поспішай вийти з хати, поки всього не перевіриш, бо друзі, які кличуть тебе, можуть зачекати, а біда не чекає. Тому роби все так, щоб було якнайменше стресів у твоєму житті. Від цього залежить і твоє здоровя.

Любіть себе та інших поважайте,
Своє життя й здоровя бережіть.
І правильну дорогу обирайте,
Якщо до старості бажаєте дожить.
Щоб не спізнитись, ви не поспішайте,
Раніше вийдіть, щоб спокійно йти.
А по дорозі рот не роззявляйте,
Щоб і життя, й здоровя зберегти.
Бо їде транспорт, всюди перехожі,
Хто на роботу, хто з роботи йде.
Чи сіє дощ, чи дні стоять погожі,
А рух не припиняється ніде.
Летять машини, швидкість в них висока!
Миттєво транспорт нам не зупинить.
І хоч дорога, може, й не широка,
Та через неї, діти, не біжіть!
Спіткнутись можна чи перечепитись...
Летять машини, вам несила встать...
Автомобіль не може зупинитись,
Страшне нещастя може вас спіткать.
Дорогу виберіть до рідної вам школи,
Щоб світлою й безпечною була.
І навпростець теж не ходіть ніколи,
Собі й нікому теж не бажайте зла.
Самі у темряві ніколи не блукайте,
А з друзями старайтеся іти.
І людну вулицю та стежку вибирайте,
Щоб і життя, й здоровя зберегти.

Діти, запамятайте ці правила. А тепер час відгадувати загадки.

1.      У лісі лежить, через поле біжить,
А як устане, то й до неба дістане. (Дорога)

2.      Що то за звір ліг на дорозі і всі по ньому ходять? (Зебра)

Учитель. Я впевнена, що після сьогоднішньої бесіди ви обов’язково будете дотримуватись правил, які ми розглянули. І дорога до школи і додому буде безпечною.

Комментариев нет:

Отправить комментарий